Zapobieganie upadkom: W szpitalu
W pewnym momencie Ty lub bliska osoba możecie wymagać opieki w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej. Ludzie mogą dopytywać, na ile dobrze potrafisz się poruszać po otoczeniu. Odpowiedz uczciwie na to pytanie. Personel przeprowadzi ocenę ryzyka upadku, która będzie uwzględniała pytania na temat kwestii zwiększających ryzyko upadku. Jeśli zachodzi wysokie ryzyko upadku, personel podejmie dodatkowe kroki w celu zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Może to być na przykład opaska na nadgarstek, która powiadomi personel, że wykonujesz czynność o wysokim ryzyku upadku. Pamiętaj, aby zawsze prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Tutaj znajdują się informacje na temat upadków oraz wskazówki, jak zadbać o bezpieczeństwo.
Dlaczego dochodzi do upadków
-
Bywa, że człowiek odczuwa zawroty głowy w wyniku przyjmowanych leków. Może to prowadzić do upadku. Powszechnie stosowane leki, które wywołują takie działania niepożądane, to leki regulujące ciśnienie krwi, leki na choroby serca, leki łagodzące ból oraz na bezsenność i depresję.
-
Czasami też ludzie czują się osłabieni lub niestabilni w pozycji stojącej po niedawno przebytej operacji, zabiegu czy leczeniu.
-
Poza tym uczucie osłabienia lub zawrotów głowy mogą wywoływać różne choroby oraz brak jedzenia czy wypoczynku.
-
Może się zdarzyć, że osoba po upadku ocknie się w otoczeniu, którego nie zna.
Czynniki zwiększające ryzyko upadku
-
Wcześniejszy upadek lub częste upadki w przeszłości
-
Podeszły wiek
-
Płeć żeńska
-
Niektóre leki, zmiany przyjmowanych leków, zmiana dawkowania lub częstotliwości przyjmowania leków
-
Niepełnosprawność fizyczna
-
Osłabienie dolnej części ciała
-
Trudności z chodzeniem lub utrzymaniem równowagi
-
Używanie sprzętu ułatwiającego chodzenie, np. laski czy kul
-
Konieczność częstego korzystania z toalety lub nietrzymanie moczu
-
Problemy ze wzrokiem lub słuchem
-
Problemy z myśleniem
-
Długoterminowe (chroniczne) problemy ze zdrowiem, np. reumatyzm, cukrzyca lub choroba serca.
-
Nagły spadek ciśnienia w momencie wstawania (hipotensja ortostatyczna)
-
Depresja
-
Otoczenie, w którym występuje zagrożenie upadkiem. Może to dotyczyć niektórych wyrobów medycznych stosowanych u pacjentów, takich jak kroplówka, stojak do kroplówki czy cewnik do pęcherza moczowego.
Przechowuj przedmioty w zasięgu ręki
-
Przechowuj przedmioty, których często używasz, w zasięgu ręki. Dotyczy to na przykład przycisku wezwania pomocy, okularów do czytania, aparatu słuchowego, telefonu, torebki, portfela, książek, chusteczek higienicznych, wody, pilota zdalnego sterowania czy przewodu do światła.
-
W obecności pielęgniarki przetestuj działanie przycisku wezwania pomocy, tak aby umieć to zrobić w razie potrzeby. Przechowuj go w zasięgu ręki. I nie obawiaj się wezwać pomocy, jeśli jej potrzebujesz!
-
Dowiedz się, jak włączyć i wyłączyć światło z łóżka. Musisz również umieć regulować pozycję łóżka.
 |
Upewnij się, że wiesz, jak zawołać o pomoc, będąc w szpitalu. |
Poproś o pomoc podczas przemieszczenia się
-
Nie wstawaj samodzielnie, nawet do łazienki. Zawołaj kogoś do pomocy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, w szpitalu może znajdować się przy Tobie członek personelu, który pomoże Ci w chodzeniu i będzie przy Tobie przez cały czas. Ten przeszkolony członek personelu jest często znany jako pracownik ds. bezpieczeństwa pacjentów. W niektórych szpitalach przeszkolony pracownik ds. bezpieczeństwa pacjentów może monitorować pacjenta z innego miejsca za pośrednictwem wideo. Skonsultuj się ze szpitalem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
-
Usiądź powoli, korzystając z czyjejś pomocy.
-
Wstając z łóżka, usiądź na jego brzegu, zanim staniesz na nogi. Wstawaj powoli. Niektóre leki lub choroby powodują zawroty głowy w momencie zmiany pozycji.
-
Do chodzenia zakładaj dobrze dopasowane obuwie z podeszwą antypoślizgową.
-
Nie próbuj samodzielnie poruszać się, trzymając stojak do kroplówki lub inne tego typu przedmioty.
-
Używaj wyrobów medycznych wspomagających chodzenie zgodnie z zaleceniami personelu. Używaj balustrad w łazience i na korytarzu.
-
Zakładaj specjalny pas. Personel może użyć specjalnego pasa, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas poruszania się. Pas mocuje się wokół talii. Dzięki niemu drugiej osobie łatwiej jest wesprzeć Cię podczas chodzenia.
Możesz mieć ustawiony alarm przy łóżku lub wózku inwalidzkim w szpitalu. Alarm będzie powiadamiał personel, jeśli spróbujesz wstać bez ich pomocy. Służy on zapobieganiu upadkom w sytuacji, gdy pacjent zapomni lub nie chce używać przycisku wezwania pomocy przed wstaniem z łóżka.
W zależności od ryzyka upadku zdarza się, że personel musi być w zasięgu ręki, aby zapobiec przewróceniu się. Dotyczy to takich sytuacji, jak spacerowanie, pójście do łazienki czy wykonywanie czynności poza łóżkiem lub wózkiem inwalidzkim.
Wskazówki dla gości i rodziny
Kiedy ktoś jest chory lub przebywa w szpitalu, istnieje większe ryzyko upadku. Można pomóc bliskiej osobie zapobiegać upadkom:
-
Przechowuj przedmioty użytku osobistego w tym samym miejscu. Trzymaj się tych samych procedur postępowania.
-
Porozmawiaj z personelem, co zrobić, aby zapobiegać upadkom. Stosuj się do ich zaleceń.
-
Dowiedz się, jakiego sprzętu zwiększającego bezpieczeństwo lub ułatwiającego poruszanie się może potrzebować bliska osoba.
-
Udzielając wskazówek bliskiej osobie, pamiętaj o prostym przekazie. Przekazuj jedną informację na raz.
-
Powiedz personelowi o wszelkich zmianach psychicznych lub fizycznych, jakie zauważysz u bliskiej osoby.
Online Medical Reviewer:
Jessica Gotwals RN BSN MPH
Online Medical Reviewer:
Steven Buslovich MD
Online Medical Reviewer:
Tennille Dozier RN BSN RDMS
Date Last Reviewed:
12/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.